Genel

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama, markanız ve müşterileriniz ile kuracağınız güvenli bir iletişim şeklidir. İnsanlar günlük yaşantılarında e-postalarına sık sık bakarlar. Yapılan bir araştırma sonucuna göre Y kuşağının her gün e-postalarını okumak için yaklaşık 6,4 saat harcadıkları tahmin edilmektedir. E-posta kullananlar sadece Y kuşağı değil. İnsanlar günlük olarak e-posta kullanır ve gelen kutularını her an her yerde kontrol ederler. Egzersiz yaparken, emek yerken ve hatta banyoyu kullanırken. 

E-Posta Pazarlaması Neden İşe Yarar?

E-posta pazarlama, diğer  pazarlama kanallarından farklı olarak  müşterileriniz ile tutarlı bir biçimde iletişim halinde olmanızı sağlamaktadır. Basit bir ‘’Abone olduğunuz için teşekkür ederiz’’, neşeli bir ‘’Aramıza hoş geldiniz’’ ya da samimi bir ‘’Doğum günün kulu olsun’’ e-postası, müşterilerinize onlara değer verdiğinizi bildirmenin en kola ve etkili yoludur. Müşteriler, bir işletmenin onlara herkes gibi değil, özel bir birey olarak davranılmasını severler.   

Müşterilerinize vereceğiniz bu değer, gönderdiğiniz e-postalar ile mümkün olacaktır. Hedef kitlenize ne kadar çok değer verirseniz, sizden haber almak için o kadar çok sabırsızlanırlar. Bu olduğunda, onları harekete geçirici mesajınızla etkileşime sokmak daha kolaydır. 

E-posta pazarlamanın avantajlarını destekleyen çok sayıda veri bulunmaktadır:

  • Yapılan bir araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde 91’i, iş yaptıkları şirketlerden promosyon e-postaları almayı sevdiklerini ortaya koymuştur. 
  • E-posta, Facebook gibi sosyal medya araçlarından yaklaşık olarak 40 kat daha etkilidir ve Twitter sayesinde de işletmenizin potansiyel yeni müşteriler kazanmasına yardımcı olur. 

E-Posta ile Pazarlamanızı Bir Sonraki Seviyeye Taşıyın

E-posta pazarlama, müşterilere ulaşmanın en kolay ve zahmetsiz yollarından biridir . İşletmeniz için e-posta pazarlama stratejisi uygulamanın birkaç faydası bulunur:

1.Hedeflenen ve Kişiselleştirilmiş İçerik

E-posta pazarlama, son derece kişiselleştirilmiş e-postalar göndermek için müşterilerinizi seçimlerine göre farklı kategorilere ayırmanıza imkân tanır. E-postalarınızın her zaman ilgi çekici olması için mesajlarınızı farklı kitleler için ayarlayın. E-posta pazarlama sürecinde çok erken bir satış yapmak için zorlama dürtüsünü görmezden gelmelisiniz, Öncelikle markanız ve müşteri arasında güçlü bir güven temeli oluşturmalısınız ve müşterinizle aranızda zamanla büyüyebilecek bir bağ oluşturun. 

2.Güvenilirlik Oluşturun 

Bilinmeyen bir gönderici ya da gölgeli bir konu satırına sahip olan e-postalar spam olarak algılanabilir. Müşteriler genellikle bu e-postaları siler. Bazı müşteriler için bir emoji e-postayı tıklamak ve okumak için yeterli olurken. Bazı müşteriler için bu yeterli olmamaktadır. İçeriğinizi okuyucularınızın istediklerine göre uyarlamanız gerekir. Müşterilerinizin ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını bilmeniz, göndereceğiniz e-postayı spam klasörü yerine gelen kutusuna taşır. 

3.Daha İyi Marka Tanınırlığı

Bugün dünyanın en tanınmış markalarından bazıları, faaliyet gösterdikleri sektörle eş anlamlı olacak kadar iyi bilinmektedir. Spotify harika bir örnek. Gönderdiği tüm e-postalar alakalı ve mükemmel bir şekilde yönetimini yapıyor. 

Markanızın Spotify gibi açık bir şekilde tanımlanabilir bir marka olarak hayal edin. E-posta pazarlama, müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin e-posta kutularına doğrudan bir iletişim sağladığından dolayı marka kimliğinizin gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir.  Müşterileriniz için değerli bir içerik oluşturduğunuz takdirde, rakiplerinize göre bir üstünlük sağlarsınız.

4.Satışları Arttırın

E-posta pazarlama, anlık atın alma için harika bir fırsat sağlar. Müşterilerinizi ya da potansiyel müşterilerinizi birkaç adımda başka bir satın alma işlemi yapmaya ikna etmeniz mümkündür.  

  • Müşterinizin satın aldığı ürün ile birlikte sıklıkla satın alınan özellikli öğeler sunarak,
  • Müşterinizin geçmiş zamanda yaptığı satın alımlarına benzer öğeleri listeleyin.
  • Müşterilerinizin gelecekte yapacakları satın alımlar için özel bir teklif ya da indirim oluşturun.