Genel

E-Posta Pazarlamaya Nasıl Başlanır

e-posta pazarlaması

İlk pazarlama e-postası 1978 yılında gönderildi. Evet, o kadar eski. O zamandan beri, popülaritesi sadece yükseliş eğilimi gördü. Günümüzde müşteriler, pazarlamacılardan her gün yüzlerce değilse de düzinelerce e-posta alıyor ve bunların hepsi dikkatlerini çekmek için yarışıyor. Alan bu kadar doymuşsa neden e-posta pazarlamasını kullanmalısınız? 

İster büyük bir işletme isterseniz küçük bir firma sahibi olun, e-posta pazarlaması işletmeniz için etkili bir pazarlama aracıdır. Ancak e-posta pazarlamasına nasıl başlanır? Cevap bizde. Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyasından faydalanabilmeniz için bir posta listesi oluşturmaktan e-postalarınızı optimize etmeye kadar, e-posta pazarlamaya nasıl başlayacağınızı derinlemesine ele alacağız.

Neden E-posta Pazarlamasını Kullanmalısınız?

Sosyal medya çağında, sonuçsuz olduğunu düşünerek e-posta pazarlamasını görmezden gelme eğiliminde olabilirsiniz. E-posta pazarlamasında harcanan her bir liranın yatırım karşılığı olarak size döndüğünü biliyor musunuz? Tüm pazarlama stratejileri arasında en fazla kazandıran pazarlama yöntemi e-posta pazarlamasıdır. 

E-posta pazarlamanın önemi pandemi sebebi ile daha da arttı ve 2021’de delta varyantı yaygınlaştıkça büyümeye devam ediyor. Daha yüksek yatırım getirisi ve pandemiye dayanıklı çözüme ek olarak, e-posta pazarlaması birkaç benzersiz avantaj daha sunar. 

  • Ölçümü kolay: E-posta pazarlama kampanyalarınız hakkında kolayca veri toplayabilir ve bu verileri pazarlama stratejinizi optimize etmek için kullanabilirsiniz. 
  • Ucuz: Birden fazla ücretsiz ve ucuz e-posta pazarlama platformu ile düşük bir bütçe ile dijital pazarlama yapabilirsiniz. 
  • Kişiselleştirme: E-postalar, içeriği hedef müşteriye göre kişiselleştirmenize ve tıklama oranlarınızı ikiye katlamanıza olanak sağlar. 
  • Zamanında ileti: E-posta pazarlama kampanyaları daha kısa teslim süreleri gerektirir – mesajınızı anında iletebilirsiniz. 
  • Sadakat oluşturun: Yeni aboneleriniz ve sadık müşterileriniz ile ilişkinizi beslemek için işiniz hakkında benzersiz kaynaklar ve faydalı ipuçları paylaşabilirsiniz. 
  • Potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürün: Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyası ile, potansiyel müşteri üyelik formunu yeni dolduran ve ilk e-postalarını alan kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz. 

E-Posta pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Etkili bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmak, çabalarınızın istenen sonucu tanımlamakla başlar. Muhtemelen birden fazla hedefiniz olacak, bu da e-posta pazarlamanız için birkaç yaklaşıma ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor. 

Örneğin, e-posta pazarlamasını şu amaçlar için başlatıyor olabilirsiniz. 

  • Ürün satın alımlarını arttırmak
  • Marka bilinirliği oluşturmak
  • Sadık müşteri oluşturmak 

Alıcıların bir ürünü ilk kez satın almalarını sağlamak için tasarladığınız bir e-posta, yeni bir müşteriye satış yapmak için gönderdiğiniz e-postadan farklı görünecektir. Her iki e-posta da harekete geçirici mesajlar içerebilirken geri dönen bir müşteriyi yeniden hedefleyen bir e-posta daha önce satın aldıklarına dayalı olarak kişiselleştirilmiş güncellemeler, bilgiler ya da teklifler içerebilir. 

E-posta Listenizi Oluşturun

E-posta listenizde ister 15 ister 1500 kişi olsun, daha fazlasını elde etmek için her zaman bir liste oluşturma stratejisinden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, etkin olmayan aboneleri listenizden çıkarmalısınız aksi takdirde e-postalarınız spam klasörüne düşer. Etkin olmayan aboneler çıkarıldığı zaman e-postalarınız gelen kutusuna düşecektir ve hedefinize ulaşmış olacaksınız. 

Bir E-posta Pazarlama Stratejisi Seçin 

E-posta pazarlamaya nasıl başlayacağınızı örenmenin en önemli kısımlarından biri, e-posta türünü anlamaktır. Farklı hedeflere hitap eden farklı e-posta pazarlama stratejileri ile e-posta pazarlama stratejinizi belirlemek için ilk adımda kararlaştırılan birincil hedeflerinizi kullanmanız gerekir. Daha sonra göndereceğiniz e-posta türüne karar verebilirsiniz. 

Örneğin; Yeni ürün duyuruları, indirim e-postaları, bültenler, faydalı içerikler, karşılama e-postaları. 

E-postalarınızı Optimize Edin 

Ortalama etkili pazarlama e-postası sadece 125 kelimedir. Bu kadar kısa bir alanda hedef kitlenizin dikkatini çekmek için ilgi çekici, etkileyici metinler kullandığınızdan ve müşterinize değerli e-postalar gönderdiğinizden emin olmanız gerekir.