Genel

2022 İçin Bilmeniz Gereken En Yeni Google Algoritma Güncellemeleri

Google, Yerel Sıralama anlamında yakın zamanda birçok önemli güncelleme ve değişiklik yayımladı. Bu güncellemelerin birçoğu şu anda ABD ve Birleşik Krallık’da uygulanıyor. Ancak, bu bölgelerde bulunan bazı uzmanlar ve Yerel SEO’lar, Google yerel harita paketindeki işletme listeleme yerleşiminin değiştiğini öne sürüyor. Bu yazımızda, 2022 yılında Yerel Arama Sıralamasını etkileyecek tüm değişiklikleri inceleyeceğiz.

Google, arama işlevinde yeni harita ve yerel arayüz kullanımına geçiyor

Google yerel sonuçları solda görüntülerken, bu sonuçların sağında ise bir harita görüntüleyecek. Google, Google Arama sonuçlarında yeni bir yerel paket ve harita tasarımı sunuyor. Yeni tasarımda harita, masaüstü arama sonuçları için yerel arama sonuçlarının sağ tarafında görüntüleniyor. Buna genellikle “yerel paket” adı veriliyor.

Bir Google sözcüsü bu durumu şöyle açıklıyor: “İnsanları aradıkları faydalı bilgilerle buluşturmak için sürekli yeni yöntemler arıyoruz. Şu anda, masaüstü için Arama arayüzünde bir güncelleme yapıyoruz. Bu güncelleme sayesinde kullanıcı yakınındaki yerleri veya işletmeleri arattığında, örneğin ‘yakınımdaki parklar’ veya ‘yakınımdaki restoranlar’ şeklinde bir arama yaptığında yerel sonuçları sol tarafta görürken sağ tarafta ise bir harita görecek. Bu özelliğin önümüzdeki haftalarda yaygın olarak kullanıma geçmesini bekliyoruz.”

Yeni tasarım. Haritayı yerel arama sonuçlarının sağında gösteren bir ekran görüntüsü:

Eski tasarım. Eski tasarımda harita yukarıda, yerel sonuçlar ise haritanın altında yer alıyor:

Peki, önemi nedir? Harita sayfanın üst kısmından sağ tarafına taşındığı için, yerel arama sonuçları artık masaüstü arama sonuçları sayfasında daha üstte yer alıyor. Dolayısıyla bu yeni tasarım, yerel listeleme yerleşiminizin değişmesine neden olabilir. 

Her durumda, yeni Google İşletme Profilinizin içgörüler (insights) kısmında, sıralamanızın iyi olduğu aramalara bakın ve bunların masaüstü aramasında nasıl göründüğüne göz atın. Sıralama sonucunuza dair değişiklikler ve sıralamanıza ilişkin anahtar sözcükler için lütfen bizimle iletişime geçin. 

GoogleMyBusiness (Google Benim İşletmem), adı Google Business Profile (Google İşletme Profili) olarak değişiyor ve Google, özellikleri Haritalara ve Aramaya taşıyor.

Google, yakın zamanda Google My Business (Google Benim İşletmem) aracını “Google Business Profile” (Google İşletme Profili) olarak değiştireceğini duyurdu. Bu yeni güncelleme sayesinde İşletme Profilinizi, halihazırda kullanmakta olduğunuz Google ürünlerinden direkt olarak güncelleyebilirsiniz. Artık Google yayınları oluşturma, yorumları yanıtlama, fotoğraf ekleme ve işletme bilgilerini güncelleme işlemlerini doğrudan Google Arama ve Haritalar üzerinden yapabilirsiniz.

Temelde Google, işletme profilinizi güncellemenin, çevrimiçi varlığınızı izlemenin ve işletme sahiplerinin listelemeleriyle olan bağlantısını arttırmanın daha pratik yöntemlerini sunuyor.

Not: Halihazırda Setrow Yerel Listelemeler çözümlerini kullanıyorsanız bilgileri güncellemenize gerek kalmaz; tüm listelemeleriniz her 30 dakikada bir dağıtılır.

Bu arada bu, Google’ın GoogleMyBusiness aracının adında yaptığı ilk değişiklik değil; Google, son on yılda birçok dönüşüm gerçekleştirdi. Americaneagle.com, Google My Business’ın zaman içindeki değişimini aşağıdaki infografikte gösteriyor.

Google İşletme Profili, Ürünlerin En Üstte Görüntülenmesi İçin “Özel Olarak İşaretle” Seçeneği Sunuyor

Yeni Google İşletme Profillerinde ürünlere yönelik yeni bir kutucuk olacak. “Özel olarak işaretle” adlı bu seçenek, ürünün Google Aramada sayfanın en üstte görünmesini sağlayacak.

Gördüğünüz üzere Google, “Özel olarak işaretlenen ürünler sayfanın en üstünde görüntülenir” diyor. Yani bu ürünler, Google Arama ve Google Haritalarda işletme profili sayfasının en üstünde görüntülenecek.

Bu yeni güncelleme henüz kullanıma sunulmadı ancak önümüzdeki haftalarda Google’ın bunu belirli bölgelerde güncellemeye başlayacağını düşünüyoruz.

Müşterilerle mesajlaşmak artık daha kolay

Google’ın yaptığı bir diğer önemli güncelleme ise direkt olarak Google Haritalar ve Google Arama üzerinden mesajlaşma özelliği getirmek oldu. Müşteriler, satıcılarla mesajlaşma yoluyla etkileşim kuruyor. Küçük kuruluşlardan global satıcılara her boyuttan yerel işletmeyle mesajlaşarak iletişim kurmayı tercih eden kişi sayısı her geçen gün artıyor. Artık mesajlarınızı Google Arama üzerinden doğrudan İşletme Profilinizde görebilir ve yanıtlayabilirsiniz.

Unutmayın ki Yerel SEO İpuçları yazımızda da belirttiğimiz üzere, müşterilerinizin mesajlarına yanıt vermek görünürlüğünüzü arttırmanıza yardımcı olur.

Google Yayınında Yeni Mesaj Düğmesi 

Birçok insan evden çıkmadan önce daha bilinçli kararlar almaya çalışırken, Google, işletmelere gönderilen mesaj sayısında bir artış gördü. Bu yılın başından beri, direkt olarak Arama ve Haritalarda İşletme Profilleri üzerinden işletmelere iki kat daha fazla mesaj gönderildi.

Müşterinin işletmeden istediği bilgiyi almasını daha da kolaylaştırmak adına Google, insanların yerel işletmelerle mesajlaşabilmesi için şimdi daha çok özellik ekliyor. İşletme Profilinizde bulunan “Mesaj” düğmesinin yanı sıra, müşteriler artık oluşturduğunuz herhangi bir Google yayınından da sohbet başlatabiliyor. 

Önemli İpucu: Bir müşteri işletmenizi ararsa ve siz cevap vermezseniz müşteriden size bir mesaj göndermesi istenecek.

İşletmenizin performansını doğrudan Google Haritalar ve Arama üzerinden izleyin

Ayrıca Google, Haritalar ve Arama üzerinden, işletmenizin nasıl performans gösterdiğini ve çevrimiçi varlığınızı nasıl iyileştirebileceğinizi anlamanıza yardımcı olan daha fazla ücretsiz araç sunuyor. Dahası, işletme sahipleri ve yöneticiler, yeni müşteri etkileşimi içgörülerinin yer aldığı yenilenmiş bir performans sayfası da görecek. Bu sayfa, yenilenmiş aylık metrikler sunacak ve gelecek aylarda daha da gelişerek işletme sahipleriyle daha değerli veriler paylaşacak.

Bu özelliklerin tümü, yükseltilmiş bir işletmeci arayüzünde kullanıma sunulacak. Söz konusu arayüz, ister İşletme Listelemelerinize bilgi ekleyerek, ister yeni müşteri yorumlarına cevap vererek olsun, Google’daki varlığınız nasıl iyileştirebileceğinize dair faydalı öneriler sunacak.

İşletme Profiliniz için doğrudan Google üzerinden hak talebinde bulunun ve doğrulama yapın

Artık İşletme Profiliniz için doğrudan Google Arama veya Google Haritalar uygulaması üzerinden hak talebinde bulunabilir ve doğrulama yapabilirsiniz. Örneğin işletmenizin adını arattığınızda, ilgili İşletme Profili için hak talebinde bulunma ve doğrulama seçeneği göreceksiniz. İşletmeniz doğrulandıktan sonra işletmenizin adresini, çalışma saatlerini, fotoğraflarını ve benzeri diğer bilgilerini düzenleyebilirsiniz. 

Yeni Özelliklerden Herkes Faydalanıyor

Görünen o ki Google sürekli olarak yeni özellikler yayımlıyor ve bunu da iyi bir amaç uğruna yapıyor. Özellikler, erişilebilirlik ve imkânlar gibi ek bilgiler sunmanıza imkân tanıyor. Müşterilerinize, işletmenizle ilgili daha fazla bilgi veriyor. Örnek: “Kablosuz Bağlantı Var” veya “Al-Götür.”
Neden mi? Google, işletmelerin bir adım öne çıkmasına ve sorgulara daha iyi yanıt vermesine yardımcı olmak için sürekli yeni yollar arıyor. Örneğin Sahibi Siyahi veya Sahibi Kadın işletmeler gibi özellikler, ortak değerli işletmeleri desteklemek isteyen kullanıcılara bu tür bağlantılar kurma imkânı sunuyor.

Unutmayın ki özellikler dinamiktir, her an değişebilir ve sıklıkla yeniden düzenlenmelidir. Google’ı içeren tüm dizinler, özellikleri subjektif bir şekilde ele aldığı için Google, işletmenizi ziyaret eden Google kullanıcılarının fikirlerini alarak bilgileri bu kişilerin geri bildirimlerine göre değiştiriyor, bu bilgiler de her zaman doğru olmuyor. Ancak Setrow Yerel Listelemeler çözümünü kullanıyorsanız endişelenmenize gerek yok; tüm özelliklerinizi ve diğer birçok bilgiyi her 30 dakikada bir arama motoru ekosistemine dağıtıyoruz. Ancak, listeleme panelinizde doldurulmamış hiçbir özellik kalmadığından emin olmalısınız.

Önemli İpucu: Google ve dizinlerin tümü, arama motorları, kullanıcıların aramalarına yanıt verebilmek adına konumlarınızla ilgili veri toplamaya çalışır. Bu nedenle, işletme listelemelerinizin arama sayfasındaki yerini nasıl optimize edeceğinizi bilmeniz ve Yerel Listelemeler bilgilerinin tamamının her zaman doğru ve tutarlı olmasını sağlamanız önemlidir.

İşletmeniz yerel bir bölgeye mi hizmet veriyor ve arama sayfasında bulunmak mı istiyorsunuz? Yerel işletmenizi Yerel SEO aracılığıyla arama ekosistemine dahil etmek mi istiyorsunuz? Öyleyse bizimle iletişime geçin, güçlü çözümlerimizle çevrim içi ortamda kazanmanıza yardımcı olalım.