Genel

Yerel Sorgular için Yüksek Pozisyonlar

local seo

Local SEO’nun faydalarını küçümsemeyin. Yakınımdaki veya yakındaki gibi yerel aramalar yapılan araştırmalara göre son iki yılda bir hayli artış göstermiştir. Bunun nedeni tüketicilerin %86’sının yerel işletmeleri bulmak için internete güvenmesi ve yerel SEO optimizasyonunun kullanıcıların sizi seçmesini sağlamak için rakiplerinizi yenmenize yardımcı olacak olmasıdır. 

Local SEO hem web sitenizi hem de işletmenizin varlığını belirli bir konum için optimize etme uygulamasıdır. SEO, arama motoru sıralamanızı arttırarak web sitenize organik trafik oluşturmaya odaklanırken, yerel SEO’nun işi belirli alanlarda yerel sorgular için yüksek sıralamalar elde etmek için sayfalarınızı optimize etmektir. İnanın, Google akıllıdır ve arama yapanlara en doğru sonuçları sağlamak için arama amacının nerede olduğunu bilir. 

Genel arama motoru optimizasyonunun bir dalı olmakla birlikte yerel optimizasyon, bakımı en kolay olanlardan biri olarak kabul edilir. Yine de burada en kolay olmak onu fethetmek için çok az çaba gerektireceği anlamına gelmez. 

Local SEO, Google’a işletmenizin o belirli sorgu için diğer arama motorlarına kıyasla en alakalı sonuç olduğunu kanıtlamak için göz önünde bulundurmanız gereken çok sayıda teknik nüans ve yaratıcı yaklaşım içerir. 

Local SEO Neden Önemlidir?

Neden Local SEO yapmanız gerektiğini merak ediyor musunuz? Çünkü, insanların faydalanacağı ve yerel optimizasyonun onu fark etmesini sağlayacak çarpıcı bir iş kurmak için çok fazla yatırım yaptınız. Yerel optimizasyonu uygulamak, işletmenizin hizmetlerini ya da ürünlerini hali hazırda arayan ilgili kitleleri hedefleyerek arama motorlarında daha yüksek görünürlük sağlar. 

Bu yalnızca çevrimiçi işletmeler için değil, özellikle çevrimdışı olanlar için önemlidir. Çünkü harita paketi kullanıcılara ilk önce yerel sonuçları göstermek için organik SERP’leri zorlar. Bu nedenle yerel bir işletme sahibi iseniz ve kendi mağazanız, restoranınız, salonunuz veya fiziksel bir konuma sahip herhangi bir firmanız varsa, çevrimiçi ortamda gelişmek istiyorsanız. Yerel arama için optimizasyon yapmanız gereken bir numaralı şeydir. 

Local SEO’nun Faydaları Nelerdir? 

 • Yerel sorgulamalar için yüksek konumlar
 • İyileştirilmiş görünürlük
 • Artan ilgili trafik
 • Güven ve otorite
 • Güçlü yerel topluluk erişimi
 • Daha etkili pazarlama kampanyaları
 • Daha ucuz reklamlar
 • Yerel listelerde maruz kalma
 • Rekabette önde olmak
 • Artan satış geliri
 • Artan tekrar müşteri sayısı
 • Sadık müşteriler kazanın 

Yerel bir işletmeye sahip olmak size ülke çapındaki işletmelere göre bir avantaj sağlar. Bunun nedeni Google’ın bir sorguda kullanılan anahtar kelimelerin yerel bir amacı olduğunu bildiğinde en alakalı ve doğru yerel sonuçları sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapmasıdır. 

Geri kalan sayfaları aşağıya iterken yerel sonuçlar her zaman önce görünür. Bu nedenle yerel optimizasyonunuza özen göstermeniz, arama motorlarının diğer adaylar arasında işletmenizi daha hızlı fark etmesine ve belirli bir yerel sorgu için en alakalı olduğunu düşünmesine ve ilk önce göstermesine yardımcı olacaktır. 

Artan İlgili Trafik

Doğru hedef kitleyi hedeflemek her zaman bir savaş olmuştur. Yerel SEO’nun faydalarından biri süreci çok daha kolay hale getirmesidir. Google işletme profili oluşturur, işletmenizi mümkün olduğunca çok sayıda yerel işletme rehberine eklersiniz, web sitenize yerel bir açılış sayfası eklersiniz (tabii ki varsa) bunları doğru bir şekilde yaparsanız en alakalı trafiği almaya başlarsınız. Bu aşamada bilgilerinizin doğru tutulması önemlidir. Bu nedenle arama motoru konumlarında yükselmeye devam etmek için işletme adının, adresinin, çalışma saatlerinin, iletişim bilgilerinin ve tüm içeriğin doğru ve güncel olduğundan emin olmalısınız.