Genel

Google My Business ve Local SEO

local seo

Normal SEO gibi Local SEO’da fiziksel konumunuza yakın kişiler arama yaptığında Google ve diğer arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırmak için tasarlanmış bir dizi eylem ve stratejidir. Özünde SEO, satışları arttırmak için çevrimiçi görünürlük oluşturan uygulamaların başka bir adıdır. Bunu alakalı anahtar kelimeler kullanarak içerik oluşturarak tüketicilere doğru şekilde hitap ederek yaparsınız. Local SEO söz konusu olduğunda bu ilçe ya da il adı, posta kodu, bağlantılar oluşturma ve tahakkuk eden incelemeler olabilir. 

Adından da anlaşılacağı gibi yerel SEO belirli bir ilçe ya da şehirdeki daha küçük alanlardaki müşterileri çekmeye odaklanır. Genellikle fiziksel konumlarına ayak basmak ya da bir hizmet alanında iş geliştirmek için bu kitleye ulaşmayı hedefleyen yerel işletmeler tarafından uygulanır. 

Local SEO Avantajları

  • Alıntı oluşturma gibi yerel SEO etkinliği, çevrimiçi görünürlük oluşturmaya yardımcı olur. 
  • Daha fazla yerel görünürlük, daha fazla trafik, daha fazla hizmet müşterisi ve daha fazla satış anlamına gelir. 
  • Sitenizi yerel arama için optimize etmek daha fazla hedeflenmiş trafik ve alakalı arama terimleri için daha fazla trafik sağlar. 
  • Google My Business optimizasyonu ile gelişmiş Google Haritalar görünürlüğü sağlar.
  • İçerik pazarlaması ve bağlantı kurma alaka düzeyini arttırır. 
  • Artan trafik çekebilecek ve daha fazla satış üretebilecek işiniz için güven oluşturur. 

Alıntı Oluşturmak Size Çevrimiçi Ortamda Daha Fazla Görünürlük Sağlar

Alıntı oluşturmak size çevrimiçi ortamda daha fazla görünürlük sağlar ve yerel sıralamaları iyileştirir, bu da daha fazla trafik ve satış anlamına gelir. 

Local SEO’yu nasıl öğreneceğinizi araştırırken, SEO danışmanınızdan duyacağınız ya da çevrimiçi araştırmalarda göreceğiniz ilk ifadelerden biri çevrimiçi işletme alıntısı olacaktır. Çevrimiçi bir işletme alıntısı şirketinizin adının, fiziksel adresinin (ideal olarak posta kodu dahil) ve telefon numarasının herhangi bir çevrimiçi ifadesidir. Bu veri seti, NAP’niz (ad, adres, telefon numaranız) olarak bilinir. 

Dizin listeleri çok yaygın bir çevrimiçi alıntı kaynağıdır. Ancak başka bir yerde de oluşturulabilirler. Örneğin, Facebook Sayfası profil bilgilerinizi doldurduğunuzda ve adresinizi eklediğinizde yerel bir alıntı yapmış olursunuz. 

Google My Business Faydaları 

Google My Business sinyalleri, yerel SEO için en önemli sıralama faktörünü oluşturur. Adresinizin arama yapan kullanıcıya yakınlığı, yerel seo sırlamalarında büyük rol oynar. Bu da kontrolünüz dışındaki faktörlerden biridir. Arayan kişi ile ilgili olarak fiziksel konumuzu değiştiremezsiniz, ancak olumlu yönde etkileyebileceğiniz başka faktörler de vardır. Böyle bir örnek, Google My Business profilinizdir. 

Google’a göre, Google My Business bilgilerini doğrulayan işletmelerin tüketiciler tarafından saygın olarak görülme olasılığı iki kat daha fazladır. Google My Business bir tür dizindir. Kaydınızı talep ettiğinizde işletme kategorisi, çalışma saatleri, web adresi ve telefon numarası gibi bir dizi faydalı bilgi sağlayabilirsiniz. 

İçerik Pazarlaması ve Bağlantı Kurmanın Önemi 

İşletmenizin ne kadar iyi bilindiği (önem derecesi) ve girişinizin bir arama kullanıcısının gereksinimleri ile ne kadar iyi eşleştiği işletmenizin yerel sıralamasının ne kadar iyi olduğunu belirleyecektir.  Bu iki faktörü olumlu yönde etkileyerek içerik pazarlaması ve bağlantı oluşturma gerçekleştirerek diğer önemli yerel SEO avantajlarının kilidini açabilirsiniz. 

Yerel içerik pazarlaması doğal olarak yerel bölgeniz ya da memleketiniz hakkında konuştuğunuzu ve yerel topluluğunuzu dahil ettiğinizi görmelidir. Bu yalnızca öne çıkmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda müşterilerinizi işinize daha da yaklaştırır. Daha güçlü bağlantılar, marka bağlılığı ve katılımı arttırır.