Genel

E-mail Marketing için Nelere Dikkat Edilmeli?

E-mail marketing pazarlaması denenmiş ve test edilmiş bir dijital pazarlama stratejisidir. Birden fazla işletme hala e-mail marketingi ana pazarlama kanallarından biri olarak kullanıyor. 2020 yılında yaklaşık olarak dört milyar e-posta kullanıcısı bulunuyor ve 2025 yılına kadar kullanıcıların 4,6 milyara ulaşması bekleniyor. Söylemeye gerek yok, hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız, büyük olasılıkla e-postaları vardır ve onlara doğrudan gelen kutularından ulaşabilirsiniz. 

E-mail Marketing Nedir?

E-mail marketing, bir şirket e-posta yolu ile insan gruplarına promosyon mesajları ya da materyalleri gönderdiğinde ortaya çıkan bir tür sanal dünya pazarlamasıdır. Bu mesajlar genellikle reklamlar, ticari mesajlar, satış talebi ya da bağışı veya bir iş görüşmesi içerir.

Söz konusu içeriğe sahip her türlü e-posta, e-marketing olarak kabul edilebilir ve amaçları, yeni müşteriler edinmek, mevcut müşterileri ile bir şirketin ilişkisini kurmak ya da geliştirmek ve müşteriler için güven, sadakat veya güven geliştirmek için onlarla tekrar iş yapmayı düşünmektir. Onlara markaları hakkında farkındalık kazandırmak. 

E-marketing çalışması için bir pazarlamacının bir e-maillerin teslim edilebilirliğini bilmesi gerekir. Teslim edilebilirlik, bir e-posta pazarlamacısının, bir abonenin gelen kurusuna ulaşan e-posta kampanyasının başarısını ölçme şekli olarak tanımlanır. 

Sadece e-postanın mevcut olup olmadığını değil, aynı zamanda e-postanın sahibinin internet servis sağlayıcısının yüksek hacimli mesajların gelirini kıstığını, e-postanın aynı içeriğe sahip birden fazla mesajı spam’a gönderip göndermediğini ve benzeri sorunları ayırt eder. 

E-marketing Nasıl Yapılır?

Bir e-posta hizmeti seçin; Hangi e-posta sağlayıcısını kullandığınız önemli değil. Gmail, Yahoo, Outlook vb. bunlar e-posta pazarlaması için tasarlanmamıştır. Bu nedenle e-posta gönderme hacmi ve tasarımı ile ilgili belirli sınırlamaları vardır. Örneğin; Gmail, 24 saat içinde 500’e kadar e-posta göndermenize izin verir. Tasarım becerileriniz yoksa markanızın stiline uygun bir e-posta şablonu oluşturmak neredeyse imkansızdır. Mail listelerini yönetmeniz, e-mailleri kişiselleştirmeniz ve aboneleri segmentlere ayırabilmeniz için hiçbir özellik bulunmaz. Bu nedenle profesyonel bir e-marketing hizmeti almanız şarttır. 

Bir posta listesi toplayın; bu en önemli adımlardan biridir.Posta listenizin kalitesi, e-posta stratejinizin performansını etkiler. Sadece markanızla ilgilenen insanlarla iletişim kurarsanız başarılı olursunuz. Bu nedenle doğru kitleyle konuşmak için bir posta listesi toplamamanız gerekir. 

E-posta pazarlama kampanyanızı oluşturun; aslında bu adım içerisinde birkaç başka adımı da içermektedir. Öncelikle e-posta gönderimini planlamak için bir e-posta pazarlama planı oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Rastgele e-postalar ile abonelere saldırmamak stratejinizi tutarlı hale getirmenize, performansınızı etkili bir şekilde izlemenize ve hareket halindeyken taktikleri geliştirmenize olanak sağlar. 

E-posta kampanyanızın etkinliğini analiz edin; Profesyonel bir e-marketing pazarlama hizmeti, kampanyanızın performansını mail gönderdikten hemen sonra izlemenize olanak sağlar. Profesyonel destek stratejinizin başarısını net bir şekilde anlamanız için ayrıntılı raporlar sunar. Temel rapor, gönderilen, teslim edilen, açılma oranı, tıklamalar, spam olarak işaretlenen e-postalar ve abonelikten çıkan kullanıcıların yüzdesini kapsar. 

E-mail Marketing Hedefleri Nasıl Belirlenir?

 • Hedef kitleyi ve her bir kampanyadan nasıl yararlanabileceğinizi belirleyin.
 • Bütçenizi, kaynaklarınızı, zamanınızı ve becerilerinizi göz önünde bulundurun.
 • Hedeflerinizi tamamlamak için bir tarih belirleyin.

E-mail Marketing Örnekleri

 • Hoş geldiniz mailleri
 • Haber bültenleri
 • E-posta özetleri
 • Ürün lansmanı mailleri
 • Etkinlik mailleri
 • Promosyon mailleri
 • Yıldönümü ve doğum günü mailleri
 • Müşteri başarı mailleri
 • Geri bildirim mailleri
 • Anket mailleri
 • Takip mailleri
 • Çekiliş mailleri