Genel

Google Posts İle Yerel SEO Gücünüzü Artırın

Google Posts İle Yerel SEO Gücünüzü Artırın

Google My Business listelemesi yerel SEO stratejinizin önemli bir parçasıdır. Rakiplerinizin arasından sıyrılıp potansiyel müşterilerinize neden sizi tercih etmeleri gerektiğini göstermelisiniz. Bu stratejiyi gerçekleştirmenin en iyi yollarından biri Google Posts özelliğidir.

Google şöyle diyor: “İnsanların %82’sinin yerel bilgilere ulaşmada arama motorlarına yöneldiği göz önüne alındığında Google listelemeniz işletmenizin farklılığını ortaya koyabileceğiniz en ideal yerdir.” 

Müşteriler ne aradıklarını tam olarak bildiklerinde dahi işletmeyi tanımak ve neler sunduğunu görmek isterler. Google My Business tam da bu nedenden yerel işletmelere Posts özelliğini sunarak işletmelere yeni müşteriler kazanmalarında ve mevcut müşterileriyle sağlam ilişkiler kurmalarında yardımcı oluyor.

Google My Business (GMB) bu bilgiyi yerel aramalara ve Google Haritalara aktarmanıza yardımcı olur. Google Posts ayrıca GMB profilinizde markanıza ait reklam içerikleri yayınlayabileceğiniz, yerel aramalardaki görünürlüğünüzü artırabileceğiniz ve yeni müşteriler kazanabileceğiniz bir kanal sunar.

Google Posts Nedir?

Google Posts, GMB listelemelerinde yer alan bir mikro-blog unsurudur. GMB Post ile doğrudan Google aramalarında ve Haritalarda etkinliklerinizi ve yeni veya benzersiz nitelikteki ürün ve hizmetlerinizi görünür kılabilirsiniz. Fotoğraf, video, metin ve Eyleme Geçiren Mesajlar (CTA) ekleyebileceğiniz gibi aynı zamanda arama sonuç sayfasına ya da web sitenize bağlantı veren bir URL de paylaşabilirsiniz.

Google Posts ve SEO Avantajları

Google Posts bir müşteri ilişkilendirme aracı olarak görülse de yapılan çalışmalar özelliğin aynı zamanda “müşteri görüntülemelerinde” çarpıcı bir artış sağladığını ve dolayısıyla yerel arama sıralamaları açısından da faydalı olduğunu gösteriyor.

İşletmenizin markalı (direkt) ve markasız (keşif) kaç aramada gösterildiğini, kullanıcıların Bilgi Grafiğini nasıl kullandığını ve görsel görüntüleme sayısını görmek için setrow yerel listelemeler sonuç sayfasını zaten kullanıyorsanız bu veriler, Google My Business profilinizin genel performansını anlamanızda size yardımcı olabilir.

Yerel İşletme Dönüşüm Oranınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Yerel işletme dönüşümünün artırılmasında Google Posts son derece etkili bir kaynaktır. Google Posts, masaüstünde Bilgi Grafiği olarak mobil cihazlarda ise carousel formatında görünür ki bu da insanların Google Aramada marka adınızı aradıklarında göreceği ilk şeydir.
Diğer bir önemli nokta ise gönderilerinize Eyleme Geçiren Mesajlar (CTA’lar) ekleyerek doğrudan yerel aramalardan web sitenize, çevrim içi siparişlerinize veya istediğiniz herhangi bir çevrim içi platforma olacak şekilde Google Posts özelliğini bir tıklama dönüşüm fırsatına çevirebilirsiniz.
Yerel aramalar ve gizli eylemlerde marka sesinizi oluşturmanız için bölgenizdeki potansiyel müşterilerle gerçekçi bir etkileşim sağlar.

Etkili bir Gönderi Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

14 güne kadar yayında kalabilen etkinlik gönderileri hariç olmak üzere gönderiler otomatik olarak silinene kadar yedi gün yayında kalır.
Burada istenen şey düzenli olarak içerik yayınlayarak yeni müşterilerle etkileşime geçmek ve mevcut müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurmaktır. Platform ayrıca size yeni ürün lansmanlarını duyurmanız, özel tekliflerinizi sunmanız, etkinliklerinizi tanıtmanız ve potansiyel yerel müşterileri işiniz hakkında bilgilendirmeniz için de bir alan sağlar. Bununla beraber, en iyi sonuçları elde etmeniz için stratejik planlama, yönetim ve kaliteli içerik üçlüsünden oluşan doğru bir karmaya ihtiyacınız olacaktır.

İzleyebileceğiniz önemli adımlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

  • Düzenli gönderi paylaşın: etkinlik gönderileri haricinde tercihen her yedi günde bir olmak üzere periyodik olarak gönderi paylaşımında bulunmanız gerekir. 
  • Farklı gönderi türlerini kullanın: müşterilerinizin hangi tür gönderilere daha çok ilgi gösterdiğini görmek için farklı gönderi türlerini deneyin.
  • Görsel kullanın: müşterilerinizin dikkatini çekmek ve içeriğinizdeki bilgileri onlara iletmek için görsellerin gücünden yararlanın.
  • Başlıklar: gönderilerinizin kendilerine ne sağlayacağını önceden görmeleri için kullanıcılara bazı ipuçları verin. 
  • Her gönderiye CTA ekleyin: başlıklarınızı etkili bir CTA ile tamamlayın.

Uzun Lafın Kısası:

İnsanların %70’i birçok işletmeye göz attıktan sonra nihai tercihlerini yaparlar. Bu sebeple başarılı bir Yerel SEO stratejisinin olmazsa olmazı güncel ve amacına uygun içeriğe sahip olmasıdır. İşletmenizin potansiyel müşterilerin gözünde öne çıkmasını sağlamak için Posts özelliğini kullanarak direkt Google Arama ve Haritalar üzerinden zamanında ve amacına uygun güncellemeler paylaşabilirsiniz. Ayrıca, işletme listelemenize doğrudan özel CTA’lar ekleyerek de müşterilerinizle nasıl bağlantı kuracağınızı seçebilirsiniz.

Yerel SEO stratejisi hakkında daha fazla tüyo için arama motorlarındaki görünürlüğünüzü artıracak 2021 yerel SEO ipuçlarını inceleyebilirsiniz. Esasen tüm mesele; daha fazla müşterinin işletmenizden içeri girmesini sağlamak, müşterileri o telefonu açmaya teşvik etmek veya doğrudan işletmenize gelmeye yönlendirmektir.

Muhtemelen yerel işletme arayanların baktığı tek işletme sizinki değildir ama Google Post sizi tercih edilecek tek işletme yapabilecek farkı yaratabilir.