Genel

Yerel Müşterilerin Sizi Bulmalarına Yardımcı Olun

local seo

Bugün tüm Google sorgularının neredeyse yarısı yerel aramalardır. Birisi tipik bir günlük arama yaptığında bile, Google’ın yakınlardaki yerel işletmeleri gösterme olasılığı yüksek kalır. Küçük işletmeler için Local SEO neden önemli? 2017’den 2019’a kadar Google ‘’bugün, bu gece, yanımda’’ ifadesini içeren aramalarda %900’lük bir artış olduğunu bildirdi. Google arama yapanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak amacı ile coğrafi olarak ilgili aramalar için; 

  • Yakınlık
  • Alaka
  • Önem’e dayalı daha fazla sonuç sağlamaya başladı.

Bu işletmenizin birinin arama yaptığı yere yakınsa arayabilecekleri hizmetler veya ürünler sunuyorsa ve yerel işletme listelerini optimize ettiyse potansiyel müşteriler tarafından çevrimiçi olarak bulunma olasılığınız daha yüksektir. 

Local SEO’nun Faydaları Nelerdir?

Google arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) daha iyi görünürlük elde etmenin yanı sıra Local SEO’ya yatırım yapmanın küçük işletmeler için başka avantajları da vardır. 

Uygun Maliyetli Pazarlama Çözümü

Çevrimiçi dizinlerdeki işletme bilgilerinizi yönetmek zaman ve çaba gerektirse de Local SEO’yu çevrimiçi reklamcılık için daha uygun maliyetli bir seçenek haline getiren Google My Business gibi araçlar genellikle web’de yerel işletme listelerini ücretsiz olarak oluşturma imkânı sunar. 

Yerel bir işletme arayan tüketicilerin %72’si beş mil içindeki bir mağazayı ziyaret ediyor. Dolayısıyla yerel arama sonuçlarında ya da Google Haritalar’da bulunuyorsanız, küçük işletmeniz için yeni potansiyel müşteriler yakalama şansınız artar. 

Satın Almaya Hazır Müşterilere Ulaşır

Mobil cihazlarda yapılan yerel aramaların %80’ni satışa dönüşüyor. Bu Local SEO’nun sizi tam olarak bir ürün veya hizmeti aradıkları anda müşterinin önüne çıkarması, onları satın alma ya da en azından daha fazla bilgi isteme olasılığını arttırmasıyla ilişkilendirilebilir. 

Daha Nitelikli Arama Trafiği Sağlar

Yerel arama, işletmeniz ile iletişim kurma olasılığı düşük olan arama yapanların ayıklanmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni arama motorlarının işletmeleri müşterilerden korumak için ortak bir çaba göstermesi değil, yakınlık ve amaca dayalı alakalı yerel sonuçlar sağlamak istemeleridir. 

Küçük İşletmeler Local SEO’yu Nasıl Kullanabilir? 

Küçük işletmenizin yerel SERP’lerde görünürlüğü arttırmak için yapabileceği eylemler düşündüğünüzden daha basittir. İşte Local SEO çabalarınızı iyileştirmenin en kolay yollarından bazıları.

Doğru, Tutarlı Yerel Alıntılar Oluşturun 

Yerel alıntılar, işletme adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın çevrimiçi olarak belirtildiği durumlardır. Web’de yerel alıntıları nereye eklerseniz ekleyin bilgilerinizin doğru olduğundan ve her seferinde tutarlı bir biçimde kullanıldığından emin olun. Bu arama motorlarının verilerinize güvenmesine yardımcı olur. 

Google My Business Profili Oluşturun 

Küçük işletmeniz için bir Google My Business profili oluşturarak işletme bilgilerinizi doğrudan Google Arama ve Google Haritalar’a ekleyebilirsiniz. Ayrıca Google My Business’ta olmak, Google’daki işletme incelemelerinizi izlemenize ve çalışma saatlerinizi hızlı bir şekilde güncellemenizde fayda sağlar. 

Yorumlara Düzenli Olarak Yanıt Verin

Çevrimiçi yapılan yorumlara yanıt vermek için zaman ayırmanız, müşterilere önem verdiğinizi gösterir ve yerel arama sıralaması için olumlu bir katkı sağlayabilir. Daha fazla işletme yorumları almak biraz çaba gerektirebilir. Ancak bunları almaya başladığınızda yorumların olumlu ya da olumsuz olmasına bakılmaksızın yanıt vermeye hazır olmalısınız. 

Hangi İşletmeler Local SEO’ya İhtiyaç Duyar?

  • Oteller, restoranlar, kafeler vb.
  • Doktorlar, diş hekimleri, klinikler
  • Hukuk firmaları
  • Çiçekçiler, tesisatçılar, elektrikçileri kuaför salonları, muhasebeciler, spor salonları vb.
  • E-ticaret şirketleri

Local SEO denildiğinde gözünüz korkmasın. İşte tam burada ajansımız devreye giriyor. İhtiyaçlarını ve hedeflerini belirlemek için her işletmeyi analiz ediyor ve ölçüyoruz ve Local SEO’larını geliştirmek için gerekli tüm girişimleri etkinleştiriyoruz.