Genel

E-posta Pazarlamanın Bu Kadar Önemli Olmasının Nedenleri

Diğer dijital pazarlama stratejileri geliştikçe, sürekli ortaya çıkan soru şu olmaktadır. ‘’E-posta pazarlaması hala önemli mi?’’

Kısacası, evet. Güçlü bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmak, hedef kitlenize kişiselleştirilmiş bir şekilde ulaşmanıza, onlarla bağlantı kurmanıza ve uygun bir maliyetle satışları arttırmanıza yardımcı olur. Sosyal medya ve diğer platformlar gibi e-posta pazarlama araçları da müşterilerin işletmenize her zaman olduğundan daha kolay ulaşmasını sağlar. 

İşte e-posta pazarlamasının önemi ve işinize nasıl yardımcı olabileceği konusundaki nedenleri derledik.

Kitleniz ile İletişimde Kalın

E-postaların müşterilerinizi bilgilendirme özelliği vardır. Tüketiciler, kendileri için uygun olduğunda e-postalarını kontrol edebilirler. Onlara, onları düşündüğünüz hissini verebilir. Bu e-posta, ‘’Merhaba, işte size özel bir teklif!’’ demek kadar basit olabilir. Ya da ‘’İşte son haftalarda burada neler olduğuna dair bir güncelleme’’. E-posta listenize kaydolanları bu notları almak için zaten bir taahhütte bulunmuşlar. Dolayısı ile bu e-postalardan keyif alacaklardır (onlara okumaya değer bir şeyler verdiğiniz sürece) ve müşterileriniz ile etkileşimi artıracaktır. 

Müşterilere Gerçek Zamanlı Olarak Ulaşın

Yapılan bir araştırmaya göre müşterilere gönderilen e-postaların %54’lük bir bölümü mobil cihazlarda açılmıştır. Bu önemlidir ve herhangi bir pazarlama stratejisi planlarken devreye girmelidir. Giderek daha fazla tüketici mobil cihazlarını yalnızca e-postalara değil, diğer tün medya ve bilgilere erişmek için kullanıyor. Sadece bu da değil iyi tasarlanmış e-postalar, mobil cihazlarda değil tüm ortamlardan daha fazla yüksek dönüşüm oranları sağlar. 

İnsanlar E-postalar ile Etkileşim Kurar

Uzun bir süredir aslında 40 yılı aşkın bir süredir e-posta bir iletişim biçimi oldu. Yıllar geçtikçe e-posta hızla ana iletişim seçeneklerimizden biri haline geldi. Hepimiz bir şekilde bir e-postayı yanıtlayacak şekilde yetiştirildik. Yanıtlamak, iletmek, e-postada gömülü başka bir şeye tıklamak, silmek ya da bir şeyi satın almak veya kaydolmak için olsun. E-posta ile bir şeyler yapma eğilimindeyiz. Bunu bilerek e-posta pazarlama ile insanları web sitenize yönlendirmek, telefonu açıp arama yapmak veya başka herhangi bir harekete geçirici mesaj için kullanabilirsiniz. 

E-posta Pazarlamasının Ölçülmesi Kolaydır

Çoğu e-posta pazarlama aracı, e-posta kampanyanızı gönderdikten sonra neler olduğunu izleme olanağı sunar. Bu e-posta kampanyalarınızın nasıl çalıştığını, hangilerini tamamen ortadan kaldıracağınızı daha iyi anlamanızı sağlar. 

Bu ölçüler göz ardı edilmemelidir. Bunlar bir bütün olarak internet pazarlama kampanyanızın önemli bir parçasıdır. Hedeflenen en uygun sayıları sunan farklı çalışma ve anketler bulunsa da bunların hepsi sektörünüze ve hedef aldığınız kitleye bağlıdır. Müşterileriniz günlük e-postaları yalnızca istemekle kalmıyor aynı zamanda bekliyor ise bunları sağlamanız daha iyi olur. Ancak haftada birden fazla istemeyen tüketicilere çok fazla e-posta göndermek, abonelikten çıkma oranınızı arttıracaktır. 

Hedefli Mesajlaşmaya İzin Verir

Buradaki ana fikir potansiyel müşterilerinizin satın alma döngüsünün farklı şamalarında olmasıdır. Bazıları değerlendirme aşamasında bazıları araştırma ve karşılaştırma aşamasında bazıları ise satın almaya hazır aşamasında olabilir. Alıcı kişilikleri oluşturmak her adım için ne tür içerik oluşturacağınızı belirlemenize yardımcı olabilir. 

Bu müşterilere uygun e-posta pazarlama listelerine ayırmak, işletmelerin bu grupları daha etkili bir şekilde hedeflemesine yardımcı olur. Müşteriler, onları bir sonraki satın alma döngüsü aşamasına taşımak için bilgiye ihtiyaç duyar. Doğru içeriği iletmek tam da bunu yapabilir. Her şey bu potansiyel müşterileri satış dönüşüm döngüsü içine almakla ilgilidir. Mümkün olduğu kadar çabuk değil, mümkün olduğunca verimli bir biçimde.