Genel

E-Posta Pazarlama En Karlı Pazarlama Aracıdır 

Sosyal medyanın, arama motoru optimizasyonunun ve mobil pazarlamanın muazzam atılımı ile e-posta pazarlamasının ölümün eşiğinde olduğunu söylemek doğru olur mu? Tabiki yanlış. E-posta pazarlaması canlı ve gayet iyi durumda ve tartışmasız en karlı pazarlama aracıdır. İşte nedeni;

E-posta pazarlaması, işletmeniz için daha fazla fırsat sunar ve daha iyi bir yatırım getirisi sağlar. E-posta pazarlaması ile işletmeniz geleneksel medya maliyetinin çok altında daha geniş bir kitle ile daha derin ilişkiler kurabilir. 

Bir e-posta pazarlama kampanyası başlatmanız için nedenler;

Hedef Kitleler 

Hedef kitlenizi hedefleyebilmek, hedeflenmiş pazarlamanın doğasında bulunan bütün sorunları çözer. Kimin göreceği konusunda hiçbir kontrolün olmadığı televizyona, yemek masasına ya da süreli yayına reklam yerleştirme günleri geride kaldı. E-posta pazarlaması ile kişi listenizi müşteri aday durumuna, demografik özelliklerine, konumuna ya da diğer veri noktalarına göre bölümlere ayırarak onu kimlerin göreceğini daha fazla kontrol edebilirsiniz. 

Hedefleme e-postaları, hedef kitlenizin özellikle ihtiyaçlarına uygun içerik almasını sağlar. Müşteriler ve işletme sahipleri daha yüksek bir dönüşüm oranı sağlamak için bir segmente bağlı olarak her müşteri için bir mesaj özelleştirebildiğinden fayda sağlar.  

Artan Marka Bilinirliği 

Gönderilen her e-posta ile tüketiciler işinize ve markanıza maruz kalır. Stratejik planlama, akıllı tasarım ve hedeflenen içerik ile işiniz sürekli olarak değer kazanacaktır. Bunu yaparken, izleyicilerinizin aklında kalırsınız. Ardından bir müşteri ürün veya hizmetlere ihtiyaç duyduğunda işletmenizin bu potansiyel müşterileri, müşterilere ve ardından sadık müşterilere dönüştürme şansı daha yüksektir. 

Güvenirlik Kazandırır

E-posta pazarlaması kadar paylaşılması kolay pek çok pazarlama türü yoktur. İlet düğmesinin basit bir tıklaması ile aboneler fırsatlarınızı, tekliflerinizi ve haberlerinizi arkadaşları ile paylaşabilir. Mesajınızı paylaşan aboneler marka savunucusu olarak hareket etmektedir. Bu neden ile bir abone bunu arkadaşları ile paylaştığında markanız daha fazla görünürlük ve güvenirlik kazanır.

Başarınızı Kolay Bir Şekilde Ölçebilirsiniz

Analiz, herhangi bir kampanyanın başarısını ölçmek için vazgeçilmezdir. Birçok pazarlama kanalı belirsiz ve tahmini sonuçlar sunar. E-posta pazarlaması ise teslimat oranları, açık oranlar, tıklama ve teslim etme oranlarının yanı sıra aboneyi elde tutma oranları dahil olmak üzere kesin ve değerli metrikler çizer. Daha da iyisi bu metrikler yalnızca sayılardan ve yüzdelerden daha fazlasıdır. Bunlar müşterilerinizin davranışlarına ve ilgi alanlarına ilişkin iç görülerdir. 

Tüketicilerinizin en çok hangi bilgilere yanıt verdiğini izlemek için e-posta pazarlama kampanyanızı bir araç olarak kullanın. Oradan pazarlama stratejinizi daha başarılı kampanyalara ve ilgi alanlarına yönelik daha fazla hedefleyebilirsiniz. 

E-Posta Pazarlama Uygun Maliyetlidir

E-posta pazarlamasının belki de en çekici avantajı yatırım getirisidir. Baskı ücreti yok, posta ücreti yok ve reklam ücreti yoktur. E-posta pazarlaması, pazarlamanın en ekonomik yollarından biridir. E-posta pazarlaması arama, görüntüleme ve sosyal pazarlamadan daha iyi performans göstermektedir. 

E-posta Pazarlaması Etkileşimlidir

E-posta pazarlamasını kullanmak okuyucuların ilgisini çeker. E-posta pazarlama kampanyaları etkileşimlidir. Örneğin; potansiyel müşterileri şirketiniz ve ürünleri ile ilgili bir deneyime sokmak için grafikler ve anketler ekleyin. Bir e-posta pazarlama alıcısı bir videoya tıkladığında ya da test sorularını yanıtladığında ilgi yaratır ve dikkat çekersiniz. Bu sayede artan etkileşim sağlamış olursunuz. 

Heyecan Yaratın 

Herkes özel bir gruba ait olmaktan hoşlanır. Özellikle özel ayrıcalıklardan hoşlanan e-posta müşterileri. Müşterilerinizin hepsi aynı değil ve herkese uyan tek yönlü yaklaşım işe yaramıyor. Müşterilerinizin benzersiz ve işletmeniz için önemli olduğu mesajını vermek için e-posta pazarlamasını kullanabilirsiniz. Müşterilerinizi ödüllendirmek güzel bir jest yapabilir ve sizin açınızdan pazarlama hedeflerinizi hızlandırmanın harika bir yoludur.