Genel

E-Posta Pazarlaması ve İpuçları

e-posta pazarlaması

Bir işletmenin ürün ve hizmetlerini tanıtmanın yanı sıra müşteri sadakatini teşvik etmek için pazarlama stratejisinde e-posta pazarlama kullanılır. E-posta pazarlama, e-posta listenizdeki müşterileri yeni ürünlerden, indirimlerden ve diğer hizmetlerden haberdar eden bir pazarlama biçimidir. Ayrıca, kitlenizi markanızın değeri konusunda eğitmek ya da satın alma işlemleri arasında etkileşimde bulunmalarını sağlamak için daha yumuşak bir satış olabilir. 

Markanızı büyütmek ya da eşyalarınızı satmak istediğinizde e-posta pazarlaması, pazarlama kampanyaları için en etkili, en popüler ve en etkili araçlardan biridir. 

E-posta Pazarlaması Nedir? 

E-posta pazarlama, işletmelerin ürün veya hizmetlerini tanıtmak için e-posta kullanan doğrudan pazarlama stratejisinin yanı sıra dijital pazarlamanın bir biçimi olan güçlü bir pazarlama yoludur. Pazarlama otomasyonu çalışmalarınıza entegre edilerek müşterilerinizin en son ürünlerinizden veya tekliflerinizden haberdar olmasına yardımcı olabilir. 

Ayrıca olası satış yaratma, marka bilinirliği, ilişkiler kurma ya da farklı pazarlama e-postaları aracılığı ile müşterileri satın alma işlemleri arasında meşgul etme ile pazarlama stratejinizde çok önemli bir rol oynayabilir. 

E-posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

E-posta, kısmen kullanıcıyı bir tür işlem yapmaya zorladığı için işletmeler için çok popüler bir pazarlama aracı haline geldi; bir e-posta okunana, silinene ya da arşivlenene kadar gelen kurusunda kalır. Ancak e-posta pazarlama aynı zamanda mevcut en uygun maliyetli pazarlama araçlarından biridir. Yapılan bir araştırmaya göre e-posta pazarlama için harcanan her bir kuruşun daha fazla getirisi olduğu kanıtlanmıştır. 

E-posta pazarlaması, kitleniz ile bir ilişki kurmanıza yardımcı olurken aynı zamanda bloğunuza, sosyal medyaya veya insanların ziyaret etmesini istediğiniz herhangi bir yere trafik çekmenize yardımcı olabilmektedir. E-posta pazarlamasında e-postalarınızı bölümlere ayırmanın yanı sıra demografiye göre de sınıflandırabilirsiniz. Bu sayede insanlara yalnızca en çok görmek istedikleri mesajları göndermiş olursunuz. 

E-posta Pazarlama Listenizi Oluşturmaya Yönelik İpuçları 

İlk etapta internet pazarlama çabalarınızın bir parçası olarak e-posta gönderilecek insan kitlesini nasıl oluşturursunuz? Birkaç yol vardır ve bunların tümü pazarlamanın en iyi uygulamalarını dikkate alarak müşterilerinize doğru şekilde davranmakla ilgilidir. 

E-posta listeleri satın almayın. Pek çok e-posta pazarlama şirketinin e-posta adresleri konusunda katı izne dayalı bir politikası vardır. Bu satın alınan listelere e-posta göndermenin yasak olduğu anlamına gelir. Bunun yerine insanları sizden mesaj almaya teşvik etmeye odaklanın.

 Özel bir kayıt formu aracılığı ile e-posta listenize kaydolduklarında müşterilerinizin ilk siparişlerinde indirim sunabilirsiniz. Ya da yeni abonelere bir sonraki siparişlerinde ücretsiz kargo hizmeti sunabilir veya listenize katıldıklarında onlara ödül kazanma şansı verebilirsiniz. 

Müşterileriniz ile sohbet etmek için e-postayı kullanın. E-posta harika bir pazarlama aracıdır. Ancak işinize başka şekillerde de yardımcı olabilir. Anketler göndermek, müşterilerinize sizden alışveriş yaptıktan sonra onları ne kadar takdir ettiğinizi söylemek, terk edilmiş bir alışveriş sepetini takip etmek ya da sadece merhaba demek için normal pazarlama içeriğinize ara sıra ara vermeyi düşünün. E-posta pazarlama sadece hedef kitlenizden geri bildirim alma şansı vermekle kalmaz. Aynı zamanda işin arkasında olan sizin hakkınızda da daha fazla bilgi sahibi olmalarına imkan sağlar. 

Biri size e-posta adresi konusunda güvendiğinde bu güveni kötüye kullanmayın. Kitlenizin gelen kutusunu gereksiz e-postalar ile doldurmak, ilgilerini kaybetmelerine ya da abonelikten tamamen çıkmalarına neden olur. Onlara sevdikleri şeyler hakkında alakalı ilgi çekici mesajlar göndermeye odaklanın ve uzun süre size sadık kalacaklardır.