Genel

Bir İşletme için E-Posta Pazarlamasının Faydaları

E-posta pazarlama bir marka ve işletme için müşteriler ile bağlantı kurmanın en etkili yollarından biridir. İşinizi pazarlamaya gelince, tüketicilerinizin bulunduğu yerde olmanız çok önemlidir. E-posta kullanımı gelişiyor ve çevrimiçi tüketicilerin %95’i tarafından sıklıkla kullanılıyor. Tüketicilerin %91’i günde en az bir defa e-postalarını kontrol etmektedir. Aslında, tüketicilerin e-postalarını her gün onlarca kez kontrol etmeleri alışılmadık bir durum değil. 

İçeriğinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için e-posta pazarlamasını kullanmak, web sitenize daha fazla trafik çekmenin mükemmel bir yoludur, satın alma döngüsü boyunca potansiyel müşterileri çekmek için oldukça etkili bir araçtır. 

E-Posta Pazarlama İstatistikleri

  • E-posta alıcılarının %66’sı bir promosyon e-postasına dayanarak en az bir satın alma işlemi yaptığını ifade etmektedir. 
  • E-posta pazarlama müşterilerinin 10’nundan 7’si, önceki hafta bir pazarlama e-postası sayesinde indirimden faydalandığını söylemektedir.
  • Tüketicilerin %82’si şirketlerden gelen e-postaları açmaktadır.
  • E-posta pazarlama harcamaları yıldan yıla %10 artıyor. 

E-Posta Pazarlamanın Avantajları

E-posta Pazarlama Markanızın Daha Fazla Satış Yapmasını Sağlar

E-posta pazarlaması diğer pazarlama kanalları ile kıyaslandığında faydaları oldukça büyüktür. Ayrıca, tüketicilerin %60’ı e-posta pazarlaması sayesinde bir satın alma işlemi gerçekleştirdiklerini ifade ederken, yalnızca %12’si satın alma düğmesini sosyal medyada bir satın alma sürücüsü olarak görüyor. 

E-Posta Pazarlama Müşterileri Etkilemenin En Hızlı Yolludur

Müşterilere gönderdiğiniz e-postaların neredeyse %22’si gönderildikten sonra ki ilk saat içinde açılmaktadır. Bu şaşırtıcı derecede hızlı, Altı saat içinde yarısından fazla e-posta müşteri tarafından okunmaktadır. E-posta müşteriler ile iletişim kurmanın hızlı ve kesin yoludur. 

E-posta Pazarlama Müşterilerinizi Etkilemede En Ucuz Yollarından Biri

Maliyet söz konusu olduğu zaman, birden fazla pazarlama yöntemi e-posta pazarlama ile eşdeğerdir. Ücret ödediğiniz bir pazarlama yönteminin aksine bir e-posta göndermek ve insanların bu e-postayı tıklamalarını sağlamak tamamen ücretsizdir. Sosyal medyanın aksine, bir e-postalarınızı artırmak ve kişilerinizin çoğuna ulaşmasını sağlamak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. 

E-posta kampanyası tasarlamanın, iletişim listeleri oluşturmanın ek yükü bulunur. Fakat diğer pazarlama yöntemleri ile karşılaştırıldığında e-posta pazarlama da maliyetler oldukça daha düşüktür.

E-Posta Pazarlama Kampanyalarını Kişiselleştirmek Kolaydır

Kişiselleştirme, pazarlama söz konusu olduğuna bir numaralı en önemli faktördür. Birisi gönderdiğiniz e-posta içeriğinizle ilişki kurabilirse, etkileşime girme olasılığı da daha yüksek olur. Sade ve basit. Alanları birleştirmek ve liste segmentasyonu ile mesajlarınızı kişiselleştirmek e-posta pazarlamasında adeta bir çocuk oyuncağıdır. 

Ortalama e-posta açılma oranı %20 civarındadır. Ancak konu satırınızı kişiselleştirin (bir kişinin adını eklemek için bir birleştirme alanı kullanmak gibi) ve bu açılma oranı %50 daha yüksek olur. Benzer şekilde, segmentasyon %50 daha fazla tıklama sağlar.  

E-Posta Pazarlaması Çoğunlukla Otomatik Olabilir 

Müşterilerinize e-posta göndermek için ne kadar az zaman harcarsanız, diğer stratejilere daha fazla zaman ve para harcamış olursunuz. E-posta pazarlama, diğer bütün pazarlama şekillerini gölgede bırakmasının bir yolu varsa, o da otomasyonu ne derecede verimli ve etkili bir şekilde kullanmanıza izin verdiğidir. Aslında bakılırsa otomatik e-postaların, otomatik olmayan e-postalardan %320 daha fazla gelir sağladığı bilinmektedir. 

Otomatik hoş geldin ve kampanya e-postaları ve otomatik terk edilmiş alışveriş sepeti e-postalarına kadar, e-posta pazarlama desteği, parmağınızı bile kıpırdatmanıza gerek kalmadan hedef kitleniz ile etkileşim kurmanıza ve yeniden etkileşimde bulunmanız konusunda mükemmeldir.